Sunday, September 16, 2018

Jutlus Kose kirikus 16. septembril 2018


 FL1:20-26 

20 minu ootust ja lootust mööda, et ma ei jää häbisse milleski, vaid et - nagu alati, nii ka nüüd - Kristus saab täiesti avalikult ülistatud minu ihus, olgu elu või surma läbi.
21 Jah, mulle on elamine Kristus ja suremine kasu!
22 Aga kui ihus elamine toob mu tööle vilja, siis ma ei tea, kumba valida.
23 Mind paeluvad mõlemad. Ma himustan siit lahkuda ja olla Kristusega, sest see on väga palju parem,
24 ent ihusse jäämine on vajalikum teie pärast.
25 Ja selles veendunult ma tean, et jään elama ja jään teie kõikide juurde teie usu edenemiseks ja rõõmuks,
26 et teie kiitlemine Kristuses Jeesuses rohkeneks minu kaudu selle tõttu, et ma tulen tagasi teie juurde.

Elu ja surm on partnerid. Meie elame. Igal meile elada antud päeval me tunneme rõõmu ja muret; teeme midagi head ja ilusat ning vahepeal ka midagi, mis ei ole nii väga hea ja ilus; teeme tööd, käime poes ning  kõneleme ja kõnetame oma kaasteelisi. Vahel tundub, et meie elu on ühekülgne; vahel, et elu on kiire ja täis muutusi. Mõnikord, kui meil on hetkeks võimalus mõelda oma tegemiste ja oma elu peale, tekib küsimus, mis on meie elu mõte? Mille pärast me peaksime pingutama või missugune elu on elamist väärt? Kas elu mõte on tööl käia, süüa teha ja koristada või seisneb elu mõte raha koguses? Mõnikord tundub meile, et elu oli või on parem mingis teises kohas või ajas. Oma elu mõtte leidmine on üks osa meie püüdest olla õnnelikud. Ühinenud Rahvaste Organisatsioon (ÜRO) keskendub oma viimases õnne raportis[1] migratsioonile. Siin tõdetakse, et inimesed liiguvad üldjuhul vähem õnnelikest maadest õnnelikematesse maadesse. Selles uuringus on õnnelikkuse maailmameistriks tõusnud naabermaa Soome. Tegelikult on fakt see, et kõik meie naabermaad on selles uuringus õnnelikkuse poolest meist eespool. Soomlased leiavad samas, et hoopis Islandil on elu ilusam ja õnnelikum[2]. See on kuidagi vägagi inimlik, et inimestena leiame, et kuskil mujal on parem, kui siin ja praegu. Leidmata seda tugiposti, kuhu toetuda oma õnneotsinguil, võib inimene tunda ennast eksinuna ja kaotada lootuse – tekib kriis.
Möödunud nädala esmaspäeval (10. septembril) oli rahvusvaheline suitsiidiennetuspäev. Kusagil maailmas sooritab iga 40 sekundi järel üks inimene enesetapu ning iga 3 sekundi järel teeb katse ennast tappa[3]. Eestis võtab endalt igal aastal elu enam, kui 200 inimest. Vaadates pisut kaugemale lähiminevikku on hetkeolukord meil parem, kui Nõukogude Liidu ajal[4]. Kuigi nn. „igavates põhjamaades”  toimub enesetappe vähem, on olukord meist ida- ning lõunapool keerulisem. Venemaal, Lätis ja Leedus on suitsiide 100 000 inimese kohta enam[5] ning seda vaatamata sellele, et eestlased ei paista olevat ÜRO edetabeli andmetel just kõige õnnelikumad.
Paulus, kirjutades kirja Filipi kogudusele viibis vangis (Fl 1:13; Ap 21:27 – 27:13). Ka tema pidi tundma ängistust, kuna ei teadnud, mis teda ees ootab – kas vabastamine või surmaotsus. Paulus oli leidnud oma elu jaoks olulise toetuspunkti – toetuspunkti, millest lähtusid tema reisid ja evangeeliumi kuulutus. See toetuspunkt võimaldas tal uskuda pääsemist kitsikusest ning lubada jõudmist kirja saajate juurde. Usk, et tema elu ja surm on Jumala kätes ei lasknud Paulusel kaotada lootust ning tunda hirmu ka surma ees. Kristlastena selles maailmas viibides oleme üheltpoolt allutatud selle maailma seaduspärasustele, kuid meil on ka lootus ja usk, et keegi on meid valmis toetama. Nii mõnigi kord on elu keeruline ja meile arusaamatu. Lähtudes Uue Testamendi sõnumist on meil aga võimalus orienteeruda selles maailmas.
Üks lugu räägib, et II maailmasõja ajal otsustas rühm usklikke juute Auschwitzi koonduslaagris korraldada kohtupidamise Jumala üle. Kohtuprotsess viidi läbi kõigi reeglite kohaselt. Sõna said nii süüdistajad, kui ka kaitsjad. Protsessi tulemusena mõistis kohus Jumala üksmeelselt süüdi. Siiski kuulutati välja vaheaeg ja kohtuotsuse teatavaks tegemine lükati edasi – oli kätte jõudnud õhtuse palvuse aeg. (Raudla & Kilgas, 2011, lk 298)
Selles loos saavad kokku sügav usk Jumalasse ning austus nii Jumala kui ka kaasinimeste vastu. Kui paljud meist suudaksid jääda inimesteks säilitades oma väärikuse ja oma väärtused, kui meie ümber valitseb surm, millest pääsu ei paista olevat? Paulus tõdedes, et Kristus saab ülistatud tema ihus, näitab kelle ta oma elus on esikohale seadnud, kes juhib tema tegusid ning kelle kasu ta peab alati silmas. Nüüd ei ole Pauluse teod mitte tema teod, vaid Kristuse teod, mis toovad kasu kõigile inimestele. Surm aga ei ole mitte lõpp-peatus, vaid vahepeatus, kus avaneb meie elu hoopis teistmoodi.Jõudmaks sellesse vahepeatusesse tuleb meil läbida eelnev kindlaks määratud teekond. Kuidas me selle läbime – kas sõimeldes naabritega, kritiseerides teekaaslasi või sõbralikult juttu ajades, sõltub meist endist. Kas käies sellel teel jääme häbisse või oleme kuulutanud Kristust, näeme alles hiljem. Seetõttu loodame, et me ei jää häbisse milleski, vaid et - nagu alati, nii ka nüüd - Kristus saab täiesti ülistatud meie ihus, olgu elu või surma läbi!

Aamen!

Tsiteeritud teosed
Raudla, H., & Kilgas, R. (2011). Ajatud lood. (R. Kilgas, Toim.) Kirjastus Sator.




No comments:

Post a Comment